esmaspäev, 1. august 2016

Raudhammas, Indrek Hargla


Mida teha, kui sõidad suvel pikki vahemaid? Mulle soovitati kuulata järjejuttu http://vikerraadio.err.ee/v/jarjejutt/saated/4f9b9c4e-95c7-4a49-bc39-87a174e41996/jarjejutt-indrek-hargla-raudhammas-i.
Väärt soovitus oli, seda ka jutu enda osas. Loo ülesehitus on põnev ja lugu ise lihtsa sõnumiga.
Indrek Hargla lugu Raudhammas viib seiklema erinevatesse ajastutesse. Lugu on südamehäälest ja igatsusest lihtsa elu järele. Loo minategelaseks on noor abielumees hüüdnimega Raudhammas, kelle naine Karola on edu poole pürgiv välisministeeriumi ametnik. Lugu algabki sealt, kui Karola saab hea perspektiivika töö Taanis ning mees temaga kaasa läheb. Naine pühendab end oma euroametniku karjäärile, kuid mehele Taanis sobivat tööd ei leidu.  Päris tugeva irooniaga on kirjeldatud peategelase naise Karola karjääri, andes sedasi ninanipsu kõigile ülipüüdlikele euroametnikele. Päris kahju on sellistest oivikutest, kelle elu on memodes ning ettekannetes. Isegi õhtustel vastuvõttudel püütakse innustunult rääkida tööst saamata aru, et tegelikult elavad mujal maailmas ka tavalised inimesed, kes huvituvad jalgpallist ja muudest lõõgastavatest tegevustest. Paraku just selline kuivik oivik peategelase abikaasa on. Pole siis ime, et mees tunneb end hüljatuna ja hakkab kohalikus baaris õhtuti aega veetma. Seal tutvub ta ajaloost huvitatud seltskonnaga. Koos uute sõpradega harjutatakse mõõgavõitlust kui ka vibulaskmist. Ükskord kutsuvad uued sõbrad mehe kaasa ühte mereäärsesse vanasse hütti. Sellest hütist viib "aken" 1000 aasta tagusesse aega. Nõnda hakkabki mees käima oma uute sõpradega teises ajas. Nad võitlevad seal, armastavad, teevad rasket maatööd, sulatavad rauamaaki jne. Selles teises ajastus käies avastab mees taas elu ja selle mõtte. Väikest põnevust on sisse toodud asjaoluga, et seal teises ajastus elab Eesti päritolu naine, kellega tekib ka peategelasel suhe. Paraku on 1000 aastane aeg julm ja igapäevased on röövretked. Nii satuvad röövretke ohvriks ka mehele teises ajastus kallid inimesed. Lugu lõppebki, et mees pöördub alatiseks 1000 aasta tagusesse aega, lootes, et naine, kelle juurde ta tagasi läheb, on ikka veel elus.

Hea meelega kuulaks/loeks järge sellele loole. Mis sai edasi? Aga ka seda, kuidas sattus Gunda sinna kaugele maale ja mida ta Eestist mäletab?
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar