pühapäev, 12. juuni 2016

Harry Augusti esimesed viisteist elu, Claire North


Varraku teise ühislugemise raamatuks osutus taaskord põnev ulmeline fantaasialugu taassünnist ja lõputust elude jadast.

Mind võlus kirjaniku käsitlus taassünnist ja reinkarnatsioonist. Nimelt ei ela hing mitte mitmeid järgnevaid ja erinevaid elusid lineaarses ajalises võtmes, vaid elude korduvus on toodud alati samasse aega. Surematu hing sünnib alati samal ajal ja samas kohas. Lihtsalt elu, mis järgneb, on igakord erinev. Mida elu edasi, seda kogenumaks hing kasvab. Kuid selles on nii head kui ka halba. Sureb keha, kuid ei sure mõistus.

Harry August on kalatšakra, urobor, ta on surematu hing, kes sünnib taaskord ikka ja jälle. Ja ta ei ole ainuke omataoline. Selliseid hingi on veel ja nad kogunevad Chronose klubis. Klubi liikmete ülesandeks on üksteise vastastikune aitamine tulemaks toime taassünni painega. Samuti jätavad klubiliikmed üksteisele üle aegade sõnumeid. Lisaks tulevad sõnumid tulevikust. Kui surematu hing taaskord sureb, siis tuleb tema juurde väike laps ja annab edasi sõnumi tulevikust, et surematu hing saaks omakorda minevikus taassündides lapsena anda sõnumi edasi järgmistele surijatele ehk minevikus sündijatele. Selline tagurpidi jada. Harry Augusti elu(d) keerabki pea peale selline sõnum. Nimelt taaskord surres peale üheteistkümnendat elu tuleb ta voodi juurde väike tüdruk ja ütleb, et „Maailma lõpp läheneb“ ja palub selle sõnumi anda minevikku edasi. Sellest sõnumist algab Harry võitlus.

Raamatu alguses keskendub loo jutustaja, kes siis ongi Harry August, oma esimestele eludele ja selgitab pigem elude korduvuse seaduspärasust ja reegleid. Nimelt kui muidu taassünni teooria kohaselt inimene unustab oma eelmised elud, siis antud raamatus taassündijad mäletavad väga täpselt oma eelmisi elusid ja sealt kogetud ja õpitud tarkusi. See on ühelt poolt hea, aga teiselt poolt halb. Mõned neist hakkavad end pidama jumalaks. Kuigi taassündijad (kalatšakrad, uroborid) ei suuda siiski kontrollida toimuvaid sündmusi, proovivad nad seda ikkagi. Ja seda läbi tehnikaarengu kiirendamise. Võttes kaasa varasematest eludest saadud teadmised, hakkab Harry Augusti sõber ja vaenlane Vincent arendama välja kvantpeeglit, mis aitab mõista kogu universumit ja annab vastused kõikidele küsimustele. Esialgu tundub ju selline mõte tore, kuid tegelikult kätkeb see endas maailma lõppu, sest saades vastused kõikidele küsimustele on ju maailm valmis.

Raamatu teises pooles Harry August alustab Vincenti vastu võitlust. Paraku ei õnnestu see tal ühe eluga. Ta peab mitmeid kordi taassündima, kuid igakorraga saab ta tegevus sihilikumaks. Vahepeal õnnestub Vincentil isegi peaaegu kõik teised taassündijad kõrvaldada. Nimelt saab taassündija muuta ohutuks, kustutades ära ta mälu. Vincent püüab Harryga sama teha, kuid ebaõnnestub alati. Lõpuks kavaldab Harry hoopis Vincenti lihtlabaselt üle, saades juhuslikult teada tema sünniaja ja koha. Taassündija on võimalik lõplikult hävitada, kui on teada tema sünniaeg ja koht. Harry õnneks sünnib Vincent temast igakord seitse aastat hiljem.

Raamatu teebki haaravaks kirjaniku lennukas fantaasia ja omapärane käsitlus taassündidest. Lisaks keskendub ta aga ka täiesti tavalistele inimsuhetele. Harry sünnib vallaslapsena, kelle ema sureb sünnitusel ja kelle isa perekond annab kasvatada kasuvanematele. Läbi elude painab Harry suhe oma pärisisaga. Mõnes elus kirjutab Harry oma pärisisale kirja, kus paljastab talle, et ta teab oma päritolu. Mõnes muus elus jälle hülgab ta oma kasuperekonna kui ka päritolu perekonna juba päris lapsena, põgenedes Chronose klubi liikmete abiga kodunt. Kuid alati on Harryl mingi seletamatu igatsus oma vanemate järele, kuigi nad on seda ainult bioloogiliselt, kes on andnud tema surematule hingele keha.

Teine suhe on Harryl ühe armastatud naise Jennyga, kes on küll lineaar ehk tavaline surev hing. Kuid kuna Harry sünnib samasse aega koguaeg tagasi, siis mõnes elus on ta Jennyga abielus. Kuid kui Vincent kord jälle soovib Harryle koha kätte näidata, siis hoopis ise abiellub Jennyga. Sellega väljendab Vincent selget üleolekut ja oma võimu Harry suhtes. Harry samas kasutab Vincenti võitmiseks ka kõiki lubatud ja lubamatuid võtteid. Olles ühtaegu alandlik kui alatu.

 Alatud ja ebaeetilised on taassündijad nagunii. Näiteks kasutavad nad oma elude finantseerimiseks teadmisi lotovõitudest või kihlvedudest. Üks õige taassündija ei hakka end vaevama elus püsimiseks vajaliku raske tööga, vaid pidutseb ja elab hõlpu. Lihtne on ju teenida raha varasemast elust saadud teadmistega tuleviku kohta. Kui Harry esimestes eludes hakkab rääkima tulevikust, siis topitakse ta hullumajja või satub ta eriuurimise alla. Hiljem on Harry kavalam ja hoiab teadmised endale ja kasutab neid omakasu eesmärgil.

Kuigi raamat oli haaravalt kirjutatud ja lugu mitmekesine, siis väga tugevat sõnumit sellest loost välja ei tulnud. Samuti tundus mulle, et kirjanik väsis lõpupoole ära ja lõpp kujunes rohmakaks. Lisaks oleks oodanud kvantpeegli filosoofilisemat käsitlust. Loo tugevus oli nn taassündijate elu kirjeldus, kuid nõrkuseks taassündijate mitmekordse sündimise mõtestatus ja sõnumi puudus.

Ilma sügavamat tagamõtet taga ajamata on see raamat põnevalt üles ehitatud fantaasialoona lugemiseks täiesti lahe ajaviide.

 

 

 

 

 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar